Diagnoza – rak piersi

Padła diagnoza – właśnie dowiedziałaś się, że masz raka piersi. Zapewne towarzyszy Ci szok, przerażenie, panika, płacz….. to oczywiste. Niezwykle istotne jest jednak Abyś właśnie teraz jak najwięcej dowiedziała się o Swojej chorobie, jej leczeniu oraz właściwym postępowaniu pooperacyjnym. My Ci w tym pomożemy. Możesz liczyć na Nasze wsparcie oraz fachową pomoc.

PAMIĘTAJ! Odpowiednie przygotowanie do leczenia oraz właściwie poprowadzona rehabilitacja podnoszą komfort życia po operacji oraz zmniejszają ryzyko wystąpienia poniższych powikłań:

 • dolegliwości bólowe oraz ograniczona ruchomość kończyny po stronie operowanej spowodowane blizną pooperacyjną,
 • przykurcze, osłabienie mięśni obręczy barkowej, brzucha, pleców na skutek nieświadomie przyjmowanej postawy ochronnej (ramię strony schorowanej ustawione w rotacji wewnętrznej z jednoczesnym przywiedzeniem oraz protrakcją),
 • zaburzony wzór oddychania (przeważają ruchy oddechowe strony nieoperowanej) oraz brak odruchów kaszlu (świadomie unikane),
 • obrzęk limfatyczny jako następstwo leczenia operacyjnego jak również radioterapii, którą być może także będziesz musiała przejść.

Właśnie zostałaś Amazonką!

Leczenie raka piersi nie kończy się na terapii chirurgicznej, radioterapii, terapii cytostatycznej oraz hormonalnej. Niezwykle ważna jest również kompleksowa opieka fizjoterapeutyczna. Dlatego potrzebujesz odpowiednich objaśnień, doradztwa
i postępowania terapeutycznego w skład którego wchodzą:

Profilaktyka przeciwobrzękowa

U każdej kobiety operowanej i/ lub napromieniowanej z powodu raka piersi występuje uśpione zaburzenie odpływu chłonki często nie objawiające się jeszcze wystąpieniem obrzęku po stronie dotkniętej chorobą. Dlatego jeśli obrzmienie nie wystąpiło po pięciu latach to nie znaczy, że nie pojawi się później. Niezwykle ważna w profilaktyce przeciwobrzękowej jest zmiana stylu życia a nawet pracy.  Musisz wiedzieć, iż ryzyko wystąpienia/progresji obrzęku może wystąpić z trzech powodów:

 • utrudnionego odpływu limfy na skutek np. źle dobranej garderoby, noszenia torebki na ramieniu po stronie operowanej, noszenia biżuterii,
 • zwiększonego przekrwienia na skutek np. zbyt intensywnych, nieodpowiednich ćwiczeń fizycznych (siłownia, aerobik), lekceważenia drobnych stanów zapalnych, stosowania kosmetyków zawierających alergeny, poddawania się zabiegom masażu wykorzystującego techniki rozcierania oraz zabiegom termicznym typu solux, parafina, fango, krioterapia, korzystania z gorących kąpieli, sauny, solarium,
 • infekcji na skutek np. niewłaściwej higieny oraz pielęgnacji skóry (stosowanie kosmetyków o pH innym niż neutralne, nieostrożne obcinanie paznokci, wycinanie skórek), pobierania krwi, akupunktury, testów alergicznych, stosowania na skórę plastrów o bardzo mocnym kleju, używania ostrych przedmiotów, zadrapania podczas zabawy ze zwierzętami, kontaktu z silnie żrącymi środkami czystości.

Mobilizacja blizny

Blizna to tkanka powstała wtórnie na skutek przerwania ciągłości skóry w wyniku rozerwania lub przecięcia jej warstwy zewnętrznej. Tkanka ta różni się od tkanek ją otaczających, często jest przerośnięta i w innym kolorze aniżeli pierwotna skóra. Po interwencji chirurgicznej z powodu raka piersi blizny nie unikniemy dlatego niezwykle ważne jest aby zadbać o jej prawidłowe gojenie bez powikłań. Konieczna jest mobilizacja blizny albowiem poruszanie tkanek otaczających gojącą się ranę zapobiega ich sklejaniu się i przerastaniu.

Terapia ruchowa

Terapia ruchowa jest niezwykle ważna zarówno bezpośrednio po operacji jak i w późniejszym czasie. Cele terapii ruchowej są powszechnie znane, jednakże w obliczu raka piersi otrzymują szczególne znaczenie.

 • utrzymanie ruchomości kończyny, profilaktyka przykurczu,
 • utrzymanie bądź też polepszenie siły mięśniowej jak również niezbędnych zdolności motorycznych- dążenie do jak największej sprawności ogólnej,
 • trening postawy,
 • wsparcie żylnego i limfatycznego prądu zwrotnego poprzez działanie pompy stawowej, mięśniowej i skóry. Zmniejszenie obrzmienia jest równoznaczne z polepszeniem ruchomości.

Terapia oddechowa

Terapia oddechowa ma na celu:

 • mobilizację klatki piersiowej
 • lepsze napowietrzenie wszystkich odcinków dróg oddechowych, lepsze ukrwienie płuc,
 • rozpuszczenie wydzielin a następnie wsparcie ich transportu,
 • wsparcie transportu żylnego oraz limfatycznego
 • poprawienie ogólnej kondycji fizycznej,
 • trening postawy (nieprawidłowa postawa ciała jest równoznaczna z nieprawidłowym oddechem)
 • relaks, odprężenie, złagodzenie dolegliwości bólowych.

Kompleksowa Terapia Przeciwobrzękowa

Wdrożenie Kompleksowej Terapii Przeciwobrzękowej ma duże znaczenie w przypadku wystąpienia obrzęku limfatycznego albowiem zmniejszenie obrzmienia to polepszenie ruchomości, poprawa jakości życia, komfort psychiczny, czytaj więcej.